Alexandrovci
Interpreti

Alexandrovci

Akademický súbor piesní a tancov Ruskej armády AV Alexandrova, viac však známy ako Alexandrovci, je spevácky a tanečný súbor, ktorý bol oficiálnym armádnym umeleckým súborom Červenej armády bývalého Sovietskeho zväzu (teraz Ruskej armády Ruskej federácie). Súbor oficiálne zahájil svoju činnost v roku 1928, vystúpením v ústrednom dome Červenej armády v Moskve.
V priebehu 2. svetovej vojny sa Alexandrovci rozdelili do niekoľkých skupín a sovietských vojakov po celý čas trvania vojny povzbudzovali ruskými národnými a vojenskými piesňami, napríklad aj Svjaščennaja vojna (Svätá vojna), ktorá je dodnes odkazom zakladateľa súboru Alexandrova.
Jeho členovia sú výhradne muži, vyberaní vo veľmi prísnych konkurzoch. Ich predstavenia sa skladajú ako z ruských národných či zľudovelých piesní (napr. Kaťuša a Kalinka), tak cirkevných skladieb (napr. Ave Maria), ale prevádzkujú aj modernú hudbu. Po rozpade Sovietskeho zväzu vystupovali o.i. pred cirkevnými hodnostármi tak v Rusku, ako aj v zahraničí, dokonca aj pred pápežom Jánom Pavlom II. Spievali tiež na koncertoch so známou fínskou hudobnou skupinou Leningrad Cowboys.
Na rozdiel od mnohých iných súborov je ich zvyčajne štvorhlasý spev založený viac na basových a barytonových hlasoch ako na tenoroch. Tenor sa väčšinou pri ich vystúpeniach vôbec nepresadí.

Zobraziť viac

Diskografia


preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac