Awa Mangara
Interpreti

Awa Mangara

AWA MANGARA, speváčka, raperka a tanečníčka pochádzajúca z Republiky Mali zo západného kúta Afriky, aktuálne žije a tvorí hudbu na Slovensku, malej ale bohatej krajine vo východnej Európe (EU). Autorsky tvorí, spieva a prezentuje ako interpretka na svojich vystúpeniach svoje songy pop-rap štýlu svetovej úrovne v troch jazykoch - francúzštine, angličtine a bambare (svojom rodnom jazyku). AWA MANGARA je vychádzajúca exotická hviezda svetového popu, dancu a afrotrapu, o ktorej určite budete ešte veľa počuť vo svojich rádiách, vidieť v televíziách, čítať na webe a checkovať na sociálnych sieťach.

Narodila sa v Bamaku, hlavnom meste prekrásnej a kultúrne bohatej krajiny Mali, kde je celý rok leto a slnka je tam neúrekom každý deň. Svoje detstvo prežila v štvrti Boulkassoumbougou, Sangarebougou a priľahlej štvrti Moribabougou. Na strednú školu chodila na Lycée la Fontaine du Savoir v štvrti Boulkassoumbougou taktiež v meste Bamako a Univerzitu (Université de Bamako FSJP) absolvovala na Hill of knowledge v centre hlavného mesta. Awa už od malička vedela presne čo v živote chce robiť - tvoriť hudbu, spievať, baviť a roztancovávať ľudí každého veku. Tomuto jej snu podvolila celý svoj doterajší život a postupne a pomaly išla za svojim životným snom a cieľom.

Svoju prvú profesionálnu hudobnú skupinu založila keď ešte bola na strednej škole v svojom rodnom meste Bamaku s názvom Les COQUETTES DU MALI (Krásky z Mali). S touto skupinou, ktorú tvorila Awa a jedna jej priateľka - speváčka, nahrala niekoľko veľmi dobrých songov a zopár rokov boli pomerne úspešné v svojej krajine Mali. Natočili spolu aj zopár hudobných klipov, ale tie sa okrem hrania v miestnych televíziách už nikam ďalej nedostali. Neskôr sa rozdelili a každá už šla svojou cestou v živote. Dokonca, doteraz ich pesničky stále hrávajú v malijských hudobných rádiách. Odvtedy spolupracuje s mnohými známymi malijskými spevákmi a hudobnými producentami, ktorí sa medzičasom stali medzinárodnými a známymi v Západnej Afrike ako napr. Baba Mariko, Diamy Sacko, Ami Yerewolo, Diakiss, Ross Py atď. Začiatkom roku 2019, Awa začala spolupracovať už aj na medzinárodných hudobných projektoch (featoch) s viacerými interpretmi z frankofónnej Afriky, ako napr. Me'l Dope, N'foy Yafoy a ďalší.

Počas štúdia na Univerzite v Bamaku v roku 2009 sa rozhodla založiť novú dievčenskú rapovú skupinu, ktorú spoločne nazvali NATTY GIRLS a tvorili ju 4 kočky. Táto skupina sa stala pomerne známa v Mali v priebehu niekoľkých mesiacov a spoločne spravili niekoľko veľmi dobrých pesničiek v podstate rovnakého štýlu, ako tvorí AWA MANGARA dnes - pop a dance s prvkami afrotrap. Len vtedy tieto songy boli viacej rapové ako dancové. So skupinou NATTY GIRLS Awa, najmä v Mali, absolvovala veľké množstvo vystúpení a koncertov a skupina bola na veľmi dobrej ceste to niekam regionálne v Západnej Afrike dotiahnuť. Avšak, k vydaniu spoločného albumu a natočeniu nejakého hudobného klipu sa už z dôvodu vyťaženosti na nahrávaní songov v štúdiu a neustálom vystupovaní nedostali. Po 2 rokoch skončili štúdium na Univerzite, rozdelili sa a každá už šla za svojím osobným alebo profesným životom. Zo skupiny štyroch kočiek, iba 2 sa zostali venovať hudbe - Awa, ktorá aktuálne tvorí hudbu v Európe viac dancového štýlu a Ami Yerewolo, ktorá zostala v Mali a už sa medzičasom stala rapovou stálicou na malijskej hudobnej scéne.

Po ukončení štúdia na Univerzite v Bamaku spoznala svojho manžela, slovo dalo slovo, o rok sa vzali a následne sa rozhodli presunúť na Slovensko do Európy, do rodnej krajiny jej manžela. Ešte predtým však stihla v Bamaku nahrať dva songy so známou postavou slovenského show-biznisu, spevákom a zabávačom Ibrahimom Maigom. Na Slovensku sa AWA MANGARA rozhodla opäť naštartovať svoju hudobnú kariéru, tentoraz už ako sólo speváčka a s využitím európskych hudobných producentov v oblasti moderného popu a dancu. V Bratislave, hlavnom meste Slovenska, malej ale krásnej krajiny vo východnej Európe, stretla hudobného producenta Mareka Vozára alias Mark Voss a v spolupráci s jej malijským štúdiom a hudobným producentom Zackaria Maigom alias Zack Prod z Bamaka vznikol Awin prvý debutový sólo album s názvom MAMA AFRICA.

Na albume sa striedajú tri jazyky - francúzština, angličtina a Awin rodný jazyk, bambara (jazyk krokodýlov). Štýlovo sú pesničky na albe MAMA AFRICA svetovej popovej úrovne - tanečné s prvkami rapu a nového afro-európskeho štýlu, s názvom Afrotrap. Autorsky si Awa píše texty do songov vrátane refrénov sama, pripravuje hudobné podklady do svojich songov väčšinou taktiež sama alebo v spolupráci s malijskými, slovenskými alebo najnovšie už aj s francúzskymi hudobnými producentami. Zároveň je aj aktívna v smere featuringov s viacerými interpretmi pochádzajúcimi z Mali, Slovenka, Gabonu, Senegalu a Francúzska a aktuálne pripravuje niekoľko takýchto spoluprác, ktoré by sa mali objaviť aj na jej druhom pripravovanom albume, ktorý, ak pôjde všetko tak ako má a nevyskytnú sa nepredvídané okolnosti, by mal vyjsť v Septembri tohto roku, 2019.

Awa si produkuje svoju hudbu sama pod značkou AWA MANGARA MUSIC, pod ktorou bol aj zároveň vydaný jej prvý debutový sólo album MAMA AFRICA a sú postupne vydávané aj jednotlivé vznikajúce klipy publikované na YTB a vybratých TV staniciach v Afrike a v Európe a niektorých webových formátoch ako aj hrané v rôznych rádiách vo viacerých krajinách. V súčasnosti, Awa intenzívne pracuje na prípravách a finalizácii jej druhého hudobného albumu, ktorý by mal byť oficiálne vydaný 27. Septembra tento rok. Tento druhý album bude obsahovať zo 14 songov (Awine vlastné songy ako aj sľubované featuringy) a bude niesť názov MA CULTURE (Moja Kultúra).

Na jeseň roku 2018, Awa stretla svojho súčasného malijského manažéra a promotéra, Ibrima Bouba Diarru (ProArt/Management Surface) a zároveň sa aj spoznala s riaditeľom marketingovej agentúry DOOWEET vo Francúzsku, ktorí v dnešnej dobe intenzívne pracujú na Awinom promotion vo Francúzsku a Mali, v týchto dvoch frankofónnych, silne prepojených hudobných trhoch a spoločne koordinujú Awine aktivity a posúvajú jej hudobný projekt ďalej. O Awe bolo publikovaných už veľa rôznych článkov na Slovensku, v Mali, vo Francúzsku a tiež aj v Čechách na viacerých webových platformách ako aj v tlačených časopisoch, pričom Awa bola taktiež už aj na rozhovoroch vo viacerých rádiách v týchto štyroch krajinách rovnako ako aj ako hosť v rôznych televíznych reláciách ako napr. France24, TV5Monde, RFI Musique, IDF1, ORTM, Africable TV, Liberte TV atď.

Awina hudba je najmä popová tanečná, má ľudí roztancovať, priniesť do ich sŕdc dobrú náladu a do ich nôh tanečné rytmy a vniesť trochu afrického horúceho slnka do všedných pracovných dní ľudí západného sveta. Zároveň aj prostredníctvom textov niektorých songov poukázať na aktuálne problémy v spoločnosti a viesť ľudí k zamysleniu, aby si vážili to čo majú a neustále sa nesťažovali na svoju situáciua a by sa radšej nechali unášať tanečnými rytmami songov, ktoré predstavujú horúce slnko, každodenný tanec a neprestávajúcu zábavu, ktorá v Afrike panuje.

Awa verí, že jej hudba sa stane úspešná nielen na Africkom kontinente a v západnom svete, ale že si nájde cestu aj do sŕdc ľudí z východnej Európy a nakoniec aj na celom svete!

Zobraziť viac

Diskografia


preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac