Filip Jaroslav
Interpreti

Filip Jaroslav

Jaroslav Filip (22. júna 1949 Hontianske Moravce - 11. júla 2000 Bratislava) bol slovenský hudobník, skladateľ, humorista, dramaturg, herec a zanietený propagátor Internetu s neobyčajne širokým spektrom osobných aktivít. Narodil sa v učiteľskej rodine. Začiatkom 60. rokov 20. storočia študoval na konzervatóriu v Bratislave. V tomto období bol veľkým obdivovateľom Deža Ursínyho a jeho skupiny Beatmen. V štúdiu pokračoval kvôli zlému prospechu na konzervatóriu v Žiline. Po jeho absolvovaní hrával v bratislavskom vysokoškolskom klube "Véčko" so skupinou Petra Lipu Blues Five. Zúčastnil sa s ňou aj pražského beatového festivalu v roku 1969. Určité obdobie pracoval v umeleckej agentúre Slovkoncert. Neskôr študoval na VŠMU dramaturgiu a scenáristiku, kde v roku 1976 promoval. Významná bola jeho spolupráca s Dežom Ursínym, spoločne nahrali legendárny album Provizórium, neskôr aj ďalšie.
Rovnako tak plodne spolupracoval s dvojicou komikov Milan Lasica & Július Satinský, s ktorými nahral legendárne albumy Bolo nás jedenásť (1981), S vetrom o preteky (198?), My (1987) a Sťahovaví vtáci (1990). Spolu realizovali i kabaret Ktosi je za dverami a viacero divadelných projektov.
V prvej polovici 80. rokov 20. storočia rokov bol členom populárnej skupiny YPS.
Začiatkom 90. rokov 20. storočia s ním tiež začal spolupracovať spevák, textár, skladateľ a showman Richard Müller. Počas siedmich rokov sa podpísali pod viacero hitov: Milovanie v daždi, Cigaretka na 2 ťahy, LSD, Daňový únik, Spočítajte ma, 24 hodín denne, Cez okno ...
Ako člen tvorivého tandemu skupiny slovenských humoristov (Štefan Skrúcaný, Miroslav Noga, Zuzana Tlučková, Rasťo Piško, ujo Imro a Stano Radič) vyjadroval prostredníctvom televíznych a rozhlasových programov názory na spoločenské dianie v 90. rokoch 20. storočia.
Bol známy aj ako zanietený fanúšik a propagátor internetu, prostredníctvom dial-upového pripojenie bol online už od polovice 90. rokov 20. storočia, teda v čase, keď bolo rozšírenie internetu na slovenskom území veľmi nízke. Spolu s Robertom Dydou založili v januári 1997 prvý (resp. Nultý) slovenský internetový magazín Sieťovka. V Rádiu Twist vysielal niekoľko relácií. Obľúbená bola hlavne spoločná talkshow so Stanom Radičom v sobotu dopoludnia - Záložňa, ale aj Noční vtáci, ktoré vznikali v spolupráci s Romanom Kittlerom a neskôr aj s jeho starším synom Jarom.
Účinkoval aj vo filme. Typologicky hral melancholické, vážne postavy, čo bolo v istom kontraste s jeho civilným životom. Mnohí považujú za vrchol jeho hereckého umenia stvárnenie titulnej postavy v životopisnom filme Albert (1987).
Vyšla o ňom aj životopisná kniha Človek hromadného výskytu (Slovart 2002) od Mariana Jaslovského.

Zobraziť viac

preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac