Hutka Jaroslav
Interpreti

Hutka Jaroslav

Legendárna ikona československého folku je už viac ako 50 rokov na scéne. Pôsobí ako pesničkár od roku 1966, okrem svojich vlastných piesní hrá a spieva tiež moravské ľudové piesne a balady. V roku 1972 spoluzaložil pesničkárske združenie Šafrán. Vydal SP platne Ježíšek, Postůj i teď jako král / Cínová armáda, Václavek vrah / Milý s milou, Lžička / Tkanička, Posílám ti / Tak má milá a LP platne Stůj, břízo zelená a Vandrovali hudci. LP platňa Šafrán, na ktorej je zastúpený spolu s V. Mertom, V. Třešňákom, P. Lutkom a D. Voňkovou, vyšla až v roku 1990. Roku 1977 bol obvinený z nedovoleného podnikania a bolo mu znemožnené verejne vystupovať. V jeho pražskom byte bola nahratá časť LP platne Zakázání zpěváci druhé kultury, na ktorej okrem naspievania vlastných píesní sprevádzal na gitaru Martu Kubišovú pri speve moravských ľudových balád. V decembri 1977 podpísal Chartu 77.
V októbri 1978 sa vysťahoval do Holandska, kde sa usadil v Rotterdame. Vo Švédsku mu vyšli LP platne Pravděpodobné vzdálenosti a Minulost mává nám. V roku 1986 založil v Rotterdame vydavateľstvo Fosil, v ktorom vydal číslovaný cyklus magnetofonových kaziet s nahrávkami svojich piesní: Proč, proč?, Světlo a stín, Tady domov mám, Pramínek, Hospodskej, Jezevčík, Měna, Litvínov, Slunečnice, Posílám ti, Stůj, břízo zelená, Vandrovali hudci, Novinové sloupy, Vyjdi slunko, Pánbů na poli, Nizozemí, Austrálie 1, Austrálie 2, Pravděpodobné vzdálenosti, Olomouc, Hier is mijn thuis, Nederland a Budapešť. V rokoch 1978-89 prispieval do časopisov Listy (Rím), Nový domov (Sydney), Obrys (Mníchov), Paternoster (Viedeň), Právo lidu (Wuppertal).
Po novembri 1989, keď vystúpil na pražskej demonštrácii na Letenskej pláni, sa natrvalo vrátil do vlasti. Vyšla mu tu SP platňa Havlíčku, Havle / Náměšť a LP platne Stůj, břízo zelená, Novinové sloupy / Vyjdi slunko a Pánbů na poli.
Od roku 2000 vydal šestnásť albumov vo vlastnom vydavateľstve Samopal : Proč, proč?, Kája, Pramínek, Hrob ouhoří, Sklep, Slunečnice, Olomouc, Posílám ti, Litvínov, Emigrace, Náměšť, Adam a Eva, Jezevčík záchrance, Přelouč, Ježíšek a Zbojník a vozka. Ďalšie dva albumy vydal v cykle Poezie, tri v cykle Samokecy, najnovšie piesne sú na albumoch radu Novoty - Zuzana ve skalách a Koncert v barvách Světlé. Ako prílohu týchto CD vydáva Hutka nepravidelne malý brožovaný časopis Samopal revue.

Zobraziť viac

Diskografia


preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac