Ľudová hudba Prešovčan
Interpreti

Ľudová hudba Prešovčan

ĽH Prešovčan patrí k najstarším ľudovým hudbám na Slovensku. Bola založená vroku 1954. Založili ju piati hudobníci v zložení: Ing. Július Humeňanský - primáš, Imrich Szeghy - cimbal, Ladislav Petruščák - klarinet, Ondrej Fedák - viola, Jozef Klobušický - kontrabas. Za 65 rokov existencie hudby sa v nej vystriedalo viacero hudobníkov, ktorých hudba eviduje vo svojej kronike. V súčasnosti hrá druhá a tretia generácia tejto hudby. Prvé nahrávky boli v košickom rozhlase - išlo o piesne Janky Guzovej a Jožka Príhodu. Okrem nich prvá generácia hudby spolupracovala so sólistami DJZ v Prešove - Valéria Lešková, Ladislav Kicko, spevácko-herecká komediálna dvojica Július Piussi a Emil Prieložný, tiež bábkoherec Jozef Stražan st. a ľudový rozprávač Ďuri Štachitka. Už v 60-tych rokoch 20. st. hudba okrem ľudoviek preferovala skladby muzikálov, operiet i populárnych melódií, čím rozširovala možnosti bežných ľudových hudieb. Hudba zabezpečovala doprovody na súťažiach spevákov „Východoslovenská pieseň, Ľubovnianska valaška, Makovická struna.“ S Jankou Guzovou účinkovala ĽH Prešovčan prakticky vo všetkých mestách východného Slovenska vrátane Vysokých Tatier, ale aj v Prahe, Žiline, Turčianskych Tepliciach a inde. V roku. 1962 vystupoval Prešovčan s Jankou Guzovou na prvom televíznom vystúpení v Košiciach. Bohužiaľ, televízne a rozhlasové nahrávky z tohto obdobia sa v archívoch spomenutých inštitúcií nenašli.
Sólistami hudby v neskoršom období ďalej boli Anna Servická, Rudolf Smoter, Vierka Horňáková, Jozef Andraščík, Monika Kandráčová, Anna Hrabčáková. Nesporne našim najznámejším odchovancom je Ondrej Kandráč, ktorý pôsobil v hudbe 5 rokov. Súčasné zoskupenie hudby tvorilo takmer 10 rokov hudobnú zložku FS Sabinovčan, s ktorým úspešne reprezentovala náš folklór doma i v zahraničí. Rovnako úspešne hudba reprezentovala svoje rodné mesto Prešov v Poľsku, Rakúsku i Maďarsku.
ĽH Prešovčan bola k svojmu 60. výročiu založenia v roku 2014 ocenená Cenou primátora mesta Prešov za rozvoj kultúry a uchovávanie ľudových tradícií. Zároveň je hudba držiteľom mnohých ocenení, gratulačných a ďakovných listov rôznych spoločenských organizácií. Hudba má vo svojom repertoári okrem ľudových piesní aj sólové koncertné skladby, operetné, muzikálové a filmové melódie a nepohrdne ani známymi evergreenmi. Svoju hudobnú produkciu obohacuje o sólový spev, ľudové rozprávanie,o prezentáciu slovenských etno nástrojov alebo tanečné páry pre ľudové aj spoločenské tance. V súčasnosti hudba združuje viacero skúsených muzikantov-multiinštrumentalistov, ktorí sú zárukou kvality. Našimi sólistami v súčasnosti sú: Viera Horňáková, Petra Humeňanská-Sedláková,  Anka Servická, Peter "Armstrong" Ondria.
Našej verejnosti hudba ponúka kvalitný a pestrý repertoár, ktorý sa neustále dopĺňa, a preto je vítaným účastníkom našich hudobných scén.

Zobraziť viac

Diskografia


preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac