Metalinda
Interpreti

Metalinda

VZNIK SKUPINY METALINDA:
1983/85:
Z vtedajších bratislavských populárnych skupín Halušky a Regatata sa odčleňujú štyria členovia: Peter Sámel - kapelník a gitarista, Janko Lapoš - bicie nástroje, Vlado Sucháň - basgitara a Dušan Horecký - sólo spev. Ich cieľ je jednoznačný: hrať dobrú muziku (takú, aká sa vtedy na Slovensku nehrala). K tomu si dávajú aj príznačný názov METALINDA, čo v preklade znamená “Pekný cieľ“. Úspechy na seba nenechali dlho čakať. Totálne vypredané koncertné sály v Bratislave a neskôr aj v iných mestách dostali METALINDU do nahrávacieho štúdia OPUS, kde chalani nahrávajú svoj prvý singel: Únik a Klub milionárov.
1986:
Do METALINDY na miesto Dušana Horeckého nastupuje Paľo Drapák. V tom čase nahráva svoj druhý singel: Každý chce ľúbiť, ku ktorému je natočený aj videoklip. Zúčastňuje sa bratislavskej Lýry, s pesničkou Loď pre 5 miliárd.
1989-1990:
METALINDA vo vydavateľstve OPUS vydáva svoj debutový album METALINDA, s ktorým zaznamenáva veľký ohlas. Predala z neho skoro 50 000 kusov. Pesničky Ján Amos džínový, VSR, Šanca, Kovový kráľ, a Jágo sa umiestňujú na prvých miestach hitparád a METALINDA dostáva ocenenie zlatý TRIANGEL za najlepší videoklip J.A.Džínový.
1991:
K METALINDE sa pridávajú najlepší producenti na Slovensku, Jožo Ráž a Julo Kinček. Metalinda nahráva svoj druhý album s názvom Za všetky prachy, ktorý vychádza vtedy v najlepšom vydavateľstve v Čechách TOMMU Records. Najvačším hitom sa stáva skladba Zaľubená žaba, v ktorej vo videoklipe vystupuje vtedy ešte neznáma česká herečka Anna Gajslerová a skupina Uno. Klip režíroval vtedy ešte nie veľmi známy režisér Filip Renč. Metalindu s pesničkou Zaľúbená žaba spoznávajú aj diváci v Čechách.

Skupina METALINDA odohrala množstvo koncertov. Nahrala 15 albumov a dodnes plní sály a amfiteátre s obrovským úspechom. Z posledného “Unplugged” albumu z roku 2013 predala 200 000 nosičov. Na koncerte môžete počuť hity ako: Ján Amos Džínový, Zaľubená žaba, Kovový král, Slnko nevychádzaj, Maj May, Nebo zastav dážď, ktorú METALINDA naspievala s Jožom Rážom. V roku 2019 oslavuje 35 rokov od jej vzniku.


 

Zobraziť viac

Diskografia


preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac