Nelson Willie
Interpreti

Nelson Willie

Willie Nelson (29. apríla 1933, Texas, Spojené štáty) je americký country spevák, textár, skladateľ, pesničkár, gitarista a filmový herec. Jedná sa o jednu z najväčších žijúcich legiend americkej country hudby druhej polovice 20. storočia. Začínal ako detský speváčik v kostolnom zbore. Od detstva, ktoré prežil so svojím dedkom a babičkou, skladal pesničky a hral na gitaru, v 15 rokoch bol už výborným gitaristom. V roku 1950 najprv vstúpil do americkej armády k letectvu a oženil sa, vzal si indiánku z kmeňa Cherokee. Po návrate z armády už v roku 1953 začína hrať po miestnych vidieckych kluboch a krčmách, v roku 1958 začína pôsobiť v miestnom rozhlase ako moderátor country hudby a diskdžokej. V roku 1960 odchádza do Nashville v Tennessee a začína tu pôsobiť najprv ako textár a skladateľ pre vtedajšie hviezdy country hudby ako bol Faron Young, Roy Orbison či Patsy Cline - pre tú napísal jej najväčší hit Crazy. Do roku 1961 hral v skupine Raye Price Cherokee Cowboys, potom sa vydal na sólovú dráhu.
V polovici sedemdesiatych rokov Nashville opúšťa a stáva sa spolu s Waylonom Jenningsom vedúcou postavou tzv. Hnutia "Outlaws", čo bolo hnutie, ktoré sa búrilo proti zavedeným tradíciám v vtedajšej americkej country music. V roku 1975 sa dostavuje prvý celoamerický úspech - s albumom Red Headed Stranger, vďaka ktorému sa dostal do prvej ligy country, ale aj popovej hudby. Obsahoval jeho prvý no.1 hit Blue Eyes Crying In The Rain. Medzi jeho ďalšie najväčšie hity na country i popových hitparádach patrí On The Road Again, Always On My Mind a To All The Girls Aj'Ve Loved Before.
V jeho vlastnej tvorbe sa začali objavovať prvky z iných hudobných žánrov - jazzu, blues, folku, rokenrolu, ale aj reggae. Jeho najpredávanejší album, Stardust, tvorilo 10 amerických džezových a popových tradicionálov. Na konci 70. rokov začal hrať v amerických hudobných filmoch a westernoch (napr. Barbarosa, Elektrický jazdec), a spolupracovať s poprednými hviezdami amerického hudobného šoubiznisu.
Nelson sa stal (a stále je) celosvetovou hviezdou - v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol často na popredných priečkach štátov Oceánia, ale aj Západnej Európy. V posledných rokoch mal veľké úspechy v Severnej Európe. V roku 2003 sa Nelsonovi podaril rekord - vo veku 70 rokov sa stal najstarším človekom, ktorý mal country hit číslo jedna: Beer For My Horses, duet s Tobym Keithom. Nahrávka sa stala jeho tretím zlatým singlom.

Zobraziť viac

Diskografia


preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac