Opak.
Interpreti

Opak.

Píše sa rok 1995 a mladý chlapec z petržalského Ovsištia skúša graffiti, inline korčule, zoznamuje sa s rapom a hľadá si svoje miesto vo formujúcej sa hip-hopovej komunite.“Boli to časy, kedy sa rôzne komunity a štýly ako skejťáci, writeri, hard-coreáci, punkáči, metalisti či hip-hoperi v 90-tych rokoch miešali a tvorili jedno cesto. Títo ľudia sa podobne ako ja neskôr profilovali. Chodili sme robiť graffiti, tancovali sme breakdance, a tak to celé začalo,” spomína Opak.
Prichádzajú prvé autorské produkcie, prvá kapela KraKalla (1997) a presun zo sídliska na veľké pódiá s bratislavskou kapelou A.M.O (2002), ktorá formovala hip-hopovú scénu v časoch, kedy sa ešte rap nehral v rádiách. “Už všetci vedeli, čo je hip-hop, že sú to nejaké elementy a komunita, ktorá prekvitá. Bolo veľa akcií, na ktoré sme chodili hrávať už aj mimo Slovenska a s DJom. Toto bola prvá veľká fáza, celé to malo neuveriteľný spád.” Počas éry A.M.O. založil vlastné nahrávacie štúdio Zion5, ktoré funguje dodnes. Svoje debutové albumy v ňom nahrali známe mená z dnešnej hip-hopovej scény. V štúdiu si “podávali ruky” mená ako Strapo, Kali, 2H+, Grammo Rokkaz, H16, Majself a ďalší. A vznikli tam aj rôzne spolupráce. Tracky s Oapkovými spoluprácami si môžete vypočuť na Youtube kanáli pod názvom Opak Music.
V roku 2008 vyšiel Opakovi prvý sólový album Otvorenie, ktorý sa niesol v znamení rapovej klasiky, koketovaním s reggae a kvalitným zvukom z jeho štúdia. Otvorenie je prvou zo štyroch zastávok na Opakovej ceste, ktorú nosí v hlave už niekoľko rokov. Koncept pozostáva zo 4 albumov, ktoré dostanú názvy podľa začiatočných písmen mena Opak, teda Otvorenie, Produkcie, Akordy a Koniec. Každý album bude mať vlastnú chuť a každá pesnička svoj charakter: “Každý album by sa mal vyvíjať a javiť trochu inak. Ak nazveme Otvorenie sólovou prvotinou, je to správne. A po 10 rokoch a po 5 albumoch A.M.O., prichádza ďalší diel Opaka. Produkcie sú samozrejme vyzretejšie a neponúkajú nudný obsah. Chcem, aby ďalšie albumy do zbierky mali rovnakú tendenciu.”
Všetky zmeny, ktorými Opak prešiel, formovali nielen jeho cestu ako človeka, ale aj jeho hudobné DNA. Isté hodnoty však zostali nedotknuté a charakterizujú celú jeho tvorbu, ktorá si pamätá časy dávno minulé, aj reflektuje súčasnú realitu. Tou hodnotou je najmä pravda v tvorbe, živote, k sebe aj ostatným. Jeho autentické texty a produkcie vždy odrážali čím aktuálne žil a čo riešil. Ďalším významným pilierom jeho tvorby je nezvyčajne široký hudobný záber. Okrem vlastnej tvorby a mnohých hudobných spoluprác hudobne produkoval aj najúspešnejší slovenský muzikál “Príbeh ulice”. Režisér muzikálu Nikita Slovák si na neho spomína takto: „Opak bol veľmi výrazný zjav. Okrem slovenského muzikálu „Príbeh ulice“ robil vzápätí aj balet Anjeli nad mestom.“
Opak rovnako ako v kapele, tak aj pri sólovej tvorbe stavil na princíp rozmanitosti a absolútnej slobody. Jeho album Produkcie je farebnou zmesou rapu, reggae, popu a rôznorodosť sa prejavuje aj v témach a textoch. Opak sa nebojí otvárať témy, do ktorých sa raperom väčšinou nechce, ako je výchova detí, rodičovstvo, zodpovedný život či ohľaduplnosť k planéte. Nové témy aj prístup k životu je prirodzenou súčasťou jeho života, v ktorom hrá hlavnú úlohu jeho rodina. Opak ako otec troch dcér nedá dopustiť na tandem so svojou manželkou: “Musíš mať ženu, ktorá je úplne s tebou, a vtedy to ide. Základ je, že nesmieš byť na to sám.”
Ďalším elementom v Opakovom živote bola a aj je jednoznačne hudba. Opak v roku 2018 otvára svoju novú éru, chce nadviazať na bohatú históriu, svoje hudobné úspechy a pripomenúť sa dnes už dospelému publiku. Nie je to battle s mladými rapermi, ani umelé predĺženie mladosti. Opak sa stále cíti byť rovnaký. V songu PÍŠEM TI sa pýta: “Povedz, či si stále Opak, ten chalan od Ovsišťa a kde je Tvoja stopa?”
Nechce s nikým súťažiť, ale ponúknuť kvalitu a dostať ju medzi ľudí. Jeho hudba prehovára k dospelým fanúšikom, ľuďom s deťmi, ktorí nehľadajú ďalšiu módnu vlnu a vedia, čo čakajú od života. “V tejto dekandentnej dobe povrchnosti a cynizmu mi v hudbe chýba názor. Verím, že dám ľuďom to, čo sa odo mňa očakáva. Skúsenosti v textoch, ale aj pozdvihnutie nálady na párty,” opisuje Opak atmosféru druhého albumu Produkcie, ktorý vznikal 4 roky.

Zobraziť viac

Diskografia


preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac