Swift Taylor
Interpreti

Swift Taylor

Taylor Alison Swift (13. december 1989, Reading, Pensylvánia, USA) je americká speváčka-skladateľka a herečka.
Vyrastala vo Wyomissing v Pensylvánii a v 14 rokoch sa presťahovala do Nashville v Tennesse, kde sa usilovala o kariéru v country hudbe. Podpísala zmluvu s nezávislým vydavateľstvom Big Machine Records, a tak sa stala najmladšou skladateľkou, ktorú si kedy najalo nakladateľstvo Sony/ATV Music. Ako vychádzajúca country hviezda v roku 2006 vydala album s názvom Taylor Swift. Vďaka jej tretiemu singlu „Our Song“, sa stala najmladším človekom, ktorý bez pomoci napísal a vystúpil s piesňou číslo jeden v rebríčku Hot Country Songs. V roku 2008 obdržala nomináciu na Cenu Grammy pre najlepšieho nováčika.
V roku 2008 bol vydaný jej druhý album s názvom Fearless. Po úspechu popových singlov „Love Story“ a „You Belong with Me“, sa stal album Fearless v Spojených štátoch najpredávanejším albumom roku 2009. Album vyhral 4 ceny Grammy a tým sa Taylor stala najmladšou víťazkou Ceny Grammy za album roka. Jej tretí a štvrtý album, Speak Now (2010), a Red (2012) spolu predali viac ako milión kópií počas prvého týždňa predaja ich vydania v USA. Singel „Mean“ z albumu Speak Now vyhral 2 ceny Grammy, zatiaľ čo single „We Are Never Ever Getting Back Together“ a „I Knew You Were Trouble“ z albumu Red, sa stali celosvetovými hitmi. Jej piaty popovo zameraný album 1989, bol vydaný v roku 2014. V jeho prvom týždni sa predalo viac kópií ako akéhokoľvek iného albumu za posledných 12 rokov. Tak sa Taylor stala prvým a jediným umelcom, ktorý má tri albumy s predajom cez milión kópií v prvom týždni predaja. Single „Shake It Off“, „Blank Space“ a „Bad Blood“ dosiahli číslo jeden v rebríčku Billboard Hot 100. Album získal 3 ceny Grammy a Taylor sa stala prvou ženou, ktorá dvakrát vyhrala Cenu Grammy za album roka. V roku 2015 sa koncertné turné k albumu 1989 sa stalo jedným z najúspešnejších za poslednú dekádu. Jej šiesty album Reputation bol vydaný v roku 2017 a pilotný singel „Look What You Made Me Do“ zlomil niekoľko svetových rekordov.
Je známa svojimi piesňami s príbehmi, v ktorých hovorí o svojich osobných skúsenostiach. Ako skladateľka bola poctená Nashvillskou asociáciou skladateľov (Nashville Songwriters Association) a Sieňou slávy skladateľov (Songwriters Hall of Fame). Je jednou z najlepšie predávaných umelcov všetkých čias. Predala viac ako 40 miliónov albumov – vrátane 27,1 milióna v USA a má na konte 130 miliónov singlových stiahnutí. Taylor tiež spolupracovala vo filmoch, ako sú Valentine's Day (2010) a The Giver (2014). 

Zobraziť viac

preload
Webstránka využíva cookies
Používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s využívaním súborov cookies. Tieto súbory sa používajú k zlepšeniu zobrazeniu webových stránok a nepredstavujú pre užívateľa žiadne riziko. Dozvedieť sa viac